Senzor za merjenje kvalitete zraka

Senzor za merjenje kvalitete zraka bo implementiran v vašo sobe, kjer bo meril kakovost zraka, profesionalno osebje pa bo lahko spremljalo parametre senzorja, ki bo v neprijetnih ali nevarnih situacijah lahko odreagiralo za zaščito vašega zdravja.

Senzor za merjenje kakovosti zraka

Senzor meri koncentracijo delcev v zraku (PH 2.5), da tako določi kakovost zraka, poleg tega pa lahko meri koncentracijo CO2, temperaturo, vlago, VOX (plini). Ko je kakovost zraka zadovoljiva, se pokaže zelena lučka, tako da uporabnik ne potrebuje dostopati do aplikacije.

“Trdni delec (PM) je izraz za prah, ki je prisoten v zraku v določenem obdobju. Kot aerosol je v obliki vodne kapljice, v kateri je ujet trden ali tekoč delec. V veliki večini delcev je glavna komponenta ogljik, na tega pa se lahko vežejo primesi kot so kovine, organska topila ali ozon. Najpogosteje se izvajajo v zadnjih letih meritve delcev premera 10 (PM10) in 2,5 (PM2,5) µm, ki so zdravju najbolj škodljive.

Sestava delcev je odvisna od izvora delcev. Velja, da se manjši in svetlejši delci zadržujejo v zraku dalj časa. Večji delci se zadržujejo v atmosferi nekaj ur, medtem ko lahko manjši delci ostanejo v atmosferi več tednov in se navadno »sperejo« iz atmosfere šele s padavinami. Delci so naravnega (dim gozdnih požarov, vulkanski pepel) ali antropogenega izvora (energetski objekti, promet, industrija, individualna kurišča). Delci vplivajo na zdravje ljudi, kakor tudi na klimo, vidnost in podobno.

V zimskih mesecih pomembno prispevajo k emisiji trdnih delcev individualna kurišča na les in fosilna goriva. V preteklih letih so največji delež k izpustom skupnega prahu prispevala individualna kurišča. Promet predstavlja velik vir onesnaženja z najmanjšimi delci, predvsem na območjih z veliko gostoto prometa.

Letna mejna koncentracija PM10 za varovanje zdravja ljudi je 20 µg/m3.

Delci povečajo umrljivost za boleznimi dihal, srca in ožilja. Predvsem so ogroženi starejši in bolniki z obstoječimi boleznimi dihal. Če delci vsebujejo težke kovine, je njihova strupenost še večja. Dokazali so, da je prisotnost cinka v delcih poveča moč vnetja, stopnjo odmiranja tkiv in preobčutljivosti pljuč. “

Citirano iz: http://www.okolje.info/index.php/kakovost-zraka/trdni-delci

Hlapne organske spojine (ali VOC) so lahko nevarne za človekovo zdravje, saj lahko predstavlja potencialno obolenje za rakom. VOC pogosto povzročajo snovi, ki jih najdemo v barvah, lepilih, lakih, preprogah, peni, tapetah, sestavljenih lesenih izdelkih ipd.

Po priporočilu svetovne zdravstvene organizacije koncentracija VOC v prostoru ne bi smela presegati 100 ppb (delcev na milijardo).