Projekt Pharaon je financiran v okviru programa Obzorje 2020 kot obsežen pilotski projekt, ki bo pokazal, kako bi lahko obstoječe rešitve uporabili za izboljšanje zdravja in dobrega počutja starejših odraslih. To bomo pri projektu dosegli z razvojem enostavnih tehnoloških sistemov za:
- zmanjšanje osamitve in osamljenosti;
- ustvarjanje boljših zdravstvenih rezultatov v povezavi z aktivnostjo, boleznimi, duševnim zdravjem in prehrano;
- povečanje sodelovanja in družbene vključenosti;
- izboljšanje operativnih zmogljivosti ustanov za oskrbo.

Slovenski del pilota vodi Innorenew CoE, primarno se izvaja v Domu za upokojence Izola, kjer domuje okvirno 200 starejših odraslih. Partnerji SenLab, Ericsson Nikola Tesla in Ascora zagotavljajo tehnološki razvoj pilota, medtem ko Nacionalni inštitut za javno zdravje prispeva pri prenosu informacij s področjih javnega zdravstva in nacionalnih aktivnosti.
Namen projekta
Ljudje imamo različne potrebe in interese, zato je namen projekta vključitev starejših odraslih ter njihovih tako formalnih kot neformalnih skrbnikov pri načrtovanju rešitev, ki bi jih lahko vključili v domove za starejše občane. Za ta namen smo razvili naslednja dva scenarija:
- nevidna pomoč, ki je namenjena izboljšanju dobrega počutja z izboljšanjem kakovosti zbranih podatkov o prebivalcih in njihovem okolju kot so npr. nosljive pametne naprave, ki zbirajo biosignale (npr. bitje srca), aktivnosti ali senzorji, ki zbirajo podatke o okolju (npr. relativna vlažnost sobe). S pomočjo zbranih podatkov tako lahko oskrbovalci pridobijo več informacij o oskrbovancih, zdravniki pa poiščejo individualne rešitve. Z merjenjem kakovosti zraka se lahko izboljša udobje oskrbovancev, izboljša energetska učinkovistost in optimizira uporaba prostora.
- drugi scenarij je namenjen povezovanju in vključevanju v skupnost, s čimer se zmanjšuje občutek osamljenosti, ki je pogost pojav pri starejših odraslih. Cilj je poenostaviti komuniciranje z družino, prijatelji in oskrbovalci s pomočjo preprostih videoklicev ter uporabo aplikacije za pametne mobilne naprave, prilagojene za starejše odrasle.
Potek projekta
Starejši odrasli, njihovi formalni in neformalni oskrbovalci so sodelovali pri predhodnem testiranju rešitev tako, da so v manjših skupinah preizkusili nove tehnologije, na podlagi njihovih povratnih informacij pa so bile le te posodobljene. V predhodno testiranje so bili vključeni tudi strogi pregledi varnostnih in zasebnih ukrepov, ki ščitijo uporabnike teh rešitev pred krajo, zlorabo in neželeno uporabo njihovih podatkov.
Po fazi predhodnega testiranja se začenja faza dolgoročnega testiranja rešitev na širši populaciji, kjer se bo preučevala vrednost teh rešitev, kjer sta trenutno vključeni tudi Center za starejše občane Lucija in Dom starejših občanov Ljubljana – Šiška. Starejši odrasli bodo v preizkušanje dobili pametno uro in telefon za čas 3 mesecev, za eno leto pa video-konferenčni sistem Daisy in senzor za merjenje kvalitete zraka. V času enega leta bodo formalni in neformalni skrbniki lahko spremljali podatke iz senzorjev ter ure na platformi Discovery, neformalni skrbniki pa bodo lahko s starejšimi odraslimi komunicirali preko IoChat-a.


Dodatna vrednost projekta
Kot navaja vodja slovenskega pilota, dr. Michael Burnard, ” upamo, da bomo s tem, ker smo starejše odrasle pri ustvarjanju in testiranju rešitev vključili v projekt ter upoštevali njihove potrebe, kot tudi z odgovornim, skrbnim in dostojanstvenim ravnanjem, kakršnega taka tema zahteva, ob koncu projekta vsaj delno pripomogli k boljši kakovosti življenja starejših odraslih.”